Gymnázium Dačice | 70 let

Vize Česka 2022

“Doba zrychlila svůj běh a zdá se, že přestávají platit dosavadní pravidla, která řídila společnost a státy, že jsme narazili na limity ve všech sférách života.”

4 minuty ke čtení vloženo před rokem

V pátek 22. října se vybraní žáci našeho gymnázia v doprovodu pana ředitelevypravili do Tábora, aby se v tamním Divadle Oskara Nedbala mohli zúčastnit již II. ročníku konference s názvem: VIZE ČESKA, v jejímž rámci se studenti účastní přednášek významných osobností vědeckého a veřejného života v naší zemi. V letošním studentském panelu bylo původně plánováno šest přednášek. Bohužel jsme se však dozvěděli, že dva pozvaní hosté Pavel Bouška a Erik Tabery svou účast ze zdravotních důvodů odřekli. 

Po krátkém úvodu, který patřil představitelům Jihočeského kraje, řediteli Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře a iniciátorovi akce doktoru Jiřímu Navarovi vystoupil se svou přednáškou Tomáš Vokáč, výkonný ředitel DoFe v Česku. Ten hovořil o důležitosti sebedisciplíny a osobní motivace. Po něm vystoupil politický geograf Michael Romancov, který nás poučil o důležitosti námořní dopravy a potenciálu nerostných surovin, jež jsou nám skryty na mořském dně. Posledním dopolední přednášející filantrop Tomáš Slavata, jenž nahradil indisponovaného Pavla Boušku, nám představil svůj životní příběh a poslání jím založené organizace. Po obědové pauze následovala přednáška o jaderné energetice a bezpečnosti v podání fyzičky Dany Drábové. Sérii přednášek zakončil senátor a bývalý předseda Akademie věd ČR chemik Jiří Drahoš, jehož přednáška nám představila matematicko-fyzikální teorii chaosu a nebezpečí informační války. Na každou z přednášek navazoval prostor pro dotazy, při němž naši studenti patřili k nejaktivnějším.  

Jelikož poslední naplánovaná přednáška nebyla nahrazena, vydali jsme se na zpáteční cestu do Dačic. Sice vyčerpaní, zato však obohacení o nové vědomosti, což dosvědčují i vyjádření účastníků konference. 

Byl jsem velice zaujat výkladem přednášejících. Nejvíce jsem se těšil na paní Drábovou a moje očekávání nebyla zklamána. Opravdu jsem si všechny přednášky velice užil a měly na mě velice obohacují vliv. Doufám že tyto vize budou naplněny a že Česko posunou dále.

Potvrzuje své nadšení Matěj Kopeček z kvarty, podobně jako studentka druhého ročníku, Adéla Pacalová: 

Opravdu se mi to líbilo. Velmi mě inspiroval Tomáš Slavata, který nám ukázal, že i když se nám nedaří a máme pocit, že se nám vše hroutí, tak je důležité nevzdávat se a jít dál. Dále nás naučil, že je důležité pomáhat druhým, protože se nám to jednou vrátí. Díky Ing. Daně Drábové jsem nabyla spoustu nových a zajímavých informací v oboru jaderné energetiky.

K nadšeným účastníkům se přidává i septimán Viktor Martinů:

Přednášky mě velmi zaujaly, úplně každá. Nejvíce mě ovšem zaujal pan geopolitik Romancov, který měl krásný projev a spoustu toho předal. Také velmi oceňuji pana Jiřího Drahoše, který začal mluvit, mluvit a mluvit a nezastavil se. Jsem šťastný, že jsem si mohl vyslechnout paní Drábovou, její téma je obzvlášť teď velmi důležité. A i podruhé mě velmi oslovila přednáška pana Slavaty, člověka, který si zaslouží neskutečný respekt. Doufám, že se mi nabídne možnost jet znovu ještě mnohokrát.

 Svou reakcí vše vhodně shrnul třeťák Jakub Mareček: 

Exkurzi na konferenci VIZE ČESKA hodnotím velmi kladně. Nejvíce se mi líbila přednáška Michaela Romancova a Dany Drábové. Průběh cesty byl klidný a všichni studenti se v pořádku vrátili do Dačic.

Jakub Kaláb, septima

Vloženo Od
zpět nahoru