Gymnázium Dačice | 70 let
×
Ústní maturitní zkoušky

Ve dnech 20. - 22. května probíhají ústní maturitní zkoušky 4. ročníku a oktávy. V těchto dnech jsme schopni zajistit výuku pouze třídám nižšího gymnázia. 1.-3. ročník, kvinta, sexta a septima mají ředitelské volno.

Zábavná chemie

V pátek 10. ledna 2020 k nám na gymnázium zavítaly studentky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s cílem přiblížit nám moderní výuku chemie.

2 minuty ke čtení vloženo před 4 roky

V pátek 10. ledna 2020 k nám na gymnázium zavítaly studentky z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze s cílem přiblížit nám moderní výuku chemie. Každá třída měla různě zaměřená témata. Pro naši třídu byla zvoleným tématem Barviva. Studentky si pro nás připravily zajímavé pokusy, například duhu z rajčatové šťávy, která ovšem byla lehce nechutná, ačkoli velice působivá, a také pokus s čpavkem, jehož vůni si užili hlavně žáci v předních lavicích. Také jsme mohli zjistit, díky termochromaticky zbarvitelným barvivům, kdo je z našich tří vybraných spolužáků (2 dívky a 1 kluk) nejteplejší – vyhrál Martin! Gratulujeme.

Kromě těchto báječných pokusů jsme také mohli získat drobné odměny za správné odpovědi na záludné otázky z chemie i fyziky. Jednalo se například o malou chemickou tabulku, která se údajně vejde všude - třeba i pod lavici (což jsme všichni ocenili), dále to byly bločky, propisky nebo bonbony.

Dalším tématem byla Přeměna energií, kde bylo vysvětleno a ukázáno, jak funguje parní stroj. Třídy také mohly zhlédnout magnetickou levitaci s využitím kapalného dusíku anebo pokus se střelným prachem – detonace vs. deflagrace.

Tyto zábavné hodiny chemie splnily svůj účel. Moc jsme si je užili. Zároveň to bylo našich nejrychlejších 45 minut chemie za celé čtyři roky! Paním učitelkám Chňoupkové a Dvořákové děkujeme za zpestření výuky chemie na gymnáziu.  

Sára Šestáková, 4. ročník

Vloženo Od
zpět nahoru